Aktuality 2013

Plej!

Ve čtvrtek 18. července byla ve Slezskoostravské galerii zahájena výstava sedmi mladých výtvarníků nazvaná PLEJ! výstava bude otevřená do 15. září 2013.

Výstava PLEJ! navazuje na sérii putovních skupinových výstav (Ruka Ruku myje – Galerie Aula, FaVU, Brno 2012; Alchymie – Galerie klášterního kostela, Sokolov 2013), které v uplynulých letech realizovala nezávislá pražská galerie The Chemistry Gallery. The Chemistry Gallery – mladý kreativní prostor – je galerií, která se zaměřuje na podporu mladého vizuálního umění. Filosofií The Chemistry Gallery je systematická, dlouhodobá podpora a spolupráce s vybranými mladými umělci. V rámci vlastní kurátorské činnosti The Chemistry Gallery vyhledává talentované umělce napříč uměleckými žánry a médii uměleckého vyjádření, se kterými buduje a rozvíjí uměleckou spolupráci, výstavní činnost a odbornou kritickou reflexi jejich umělecké tvorby. Výstava PLEJ!, kterou se Ostravskému publiku představuje několik zajímavých a místnímu (ostravskému) prostředí méně známých českých a slovenských autorů, kteří žijí a tvoří převážně v Praze, prezentuje umělce, kteří začínají být neodmyslitelnou součástí mladé vizuální scény.

„Na výstavě se ostravskému publiku představuje několik zajímavých a místnímu prostředí méně známých českých a slovenských autorů. Ti ovšem začínají být neodmyslitelnou součástí mladé vizuální scény,“ říká o výstavě její kurátor Mgr. Pavel Kubesa z pražské The Chemistry Gallery. Tato galerie se soustřeďuje na systematickou a dlouhodobou podporu a spolupráci s vybranými mladými umělci. Galerie již uspořádala několik putovních výstav mladých nadějných umělců v celé České republice, současná výstava ve Slezské Ostravě je jednou z nich. „Výběr autorů je udělaný tak, že zde vystavují od těch nejmladších po již zaběhnutá jména,“ říká Kubesa. K těm zaběhnutým počítá například Michala Škapu a Jana Kalába, který je významným představitelem české street art a graffiti scény. K začátečníkům naopak patří Pavel Příkaský a Tomáš Jetela. „Objevili jsme je už na škole a už během studií jsme s nimi začali pracovat,“ konstatuje Kubesa. Výstava je v galerii jakoby rozdělena na tři části – tu první tvoří street art a graffiti, druhou procesuální malba a třetí figurální malba. Zvláštností je dílo Samuela Pauča, Který mimo jiné vystavuje i desítky zabarvených malířských rukavic. Z nich vznikl v galerii jakýsi koberec. „Samuel si rukavice po použití odkládá dlouhá léta bokem a potom je takto instaluje, vypadá to velmi zajímavě,“ oceňuje výtvarníkův nápad Pavel Kubesa. Zároveň přiznává, že jako kurátor Měl nejprve obavy z členitého prostoru ve Slezskoostravské galerii. „Ten prostor je na jednu stranu krásný, na druhou problematický. Na spoustě stěn jsou okna, výklenky, stojí zde socha sv. Jana Nepomuckého a podobně. Zezačátku jsem měl veliký strach, jak to všechno půjde k sobě, ale nyní myslím, že vše výborně funguje,“ uvádí Kubesa. 

« zpět na přehled


Aktuality

IN THE OCEAN OF ME

 UZAVŘENÍ GALERIE více

IN THE OCEAN OF ME

 Po delší odmlce způsobené pandemií vás znovu zveme na návštěvu více

UZAVŘENÍ GALERIE

 S ohledem na opatření proti šíření pandemie byla Slezskoostravská galerie nucena uzavřít své výstavní prostory a zrušit všechny programy pro veřejnost DO ODVOLÁNÍ. více

UNIE 30 1990 - 2020

 UZAVŘENÍ GALERIE 12. - 25. 10. 2020 více